• https://www.facebook.com/cengiz.ulku
  • https://twitter.com/cengizulku
Rüya gibi bir şehir Cesky Krumlov

Rüya gibi bir şehir Cesky Krumlov

30 Ağustos – 4 Eylül 2014 tarihleri arasında Viyana’dan başlayan turumuz Prag’da sona erdi. Viyana’ya THY ile ulaştık. Orada 2 gece kalıp, otobüs yolculuğu ile Prag’a gittik. Eşimle birlikte Avrupa’nın neresine gitsek en güzel yer burasıydı diyoruz ama, yeni gördüğümüz tarihi şehirler bir öncekinden daha güzel gibi gelmeye başlıyor.

 

Ama bu kez eşine zor rastlayabileceğimiz bir ortaçağ şehrine gittik. Rüya gibi bir yer. Bu kadar bozulmamış, bu kadar güzel bir yerin eşine zor rastlanır. Zaten UNESCO Dünya Mirası olarak koruma altına almış bile…

 

Yaklaşık 15.000 kişinin yaşadığı bu şehrin yapıları dik üçgen çatıların bulunduğu binaların sıkça yerleştiği geniş olmayan sokaklarıyla ilk kurulduğu günkü orjinalliğini koruyor. Gotik, Rönesans ve Barok stilleri  kullanılarak yapılmış. 13. YY’da inşaa edilen şehir ve en yüksek yerine yapılan kale 1719 dan 1945 yılına kadar Schwarzenberg ailesi tarafından sahiplenilmiş. Bu kaleden şehri izlemenin keyfi bir başka.

 

Film seti olarak 3 filme sahne olmuş. Bunlardan biri 1970 lerde Dream City, 2006 yılındada İlizyonist ve Hostel…

 

Birasıyla ünlü Çek’lerin bu şehrinde bir çok festivaller olmakta…  bunlardan en bilineni Uluslararası Müzik Festivali ve Gül festivalidir. ŞEhri bir nal şeklinde sarmalayan Vltava nehri, kenarlarındaki restorantlarıyla harika pozlar vermekte.

 

Mutlaka görülmesi gereken bir olduğunu düşünüyorum. Zaten fotoğraflarda size gerekeni söyleyecek

 Chesky Krumlov - Cengiz Ülkü

Cengiz Ülkü - Cesky Krumlov

  
3987 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
İLGİNÇ YAZILAR
Üyelik Girişi
Saat Kulesi
Site Arama